dokumenty MŽP EIA
PS: je to slovensky – kdyby měl někdo problém s pozoruměním, překlad si můžete nechat udělat zde:
- MŽP EIA stanovisko: v texte vidíte, že MŽP doporučuje CCT (teplotu chromatičnosti) maximálne rovnú 2700 K, to je teplé svetlo so zníženým podielom modrej zložky. Ideálne však CCT nižšie než 2700 K (pre porovnanie, sodíková výbojka s teplým žltým sveltom má CCT obecne okolo 1800 K až 1900 K)
- Uznesenie Senátu ČR z 27. veřejného slyšení na téma „Světlo – dobrý sluha, zlý pán„, kde hovoril aj pán Medřický. V dokumente píšu, že Řešením je používání osvětlení s regulovanou či omezenou intenzitou a vhodným složením vyzařovaného spektra bez či s minimalizací modré složky.Video záznam prednášky p. Medřického a všetkých príspevkov zo Senátu na toto téma najdete na jeho YouTube kanále. Posielam vybrané prednášky:
- Odkaz na prednášku Dr. Bendové na téma Světlo a fyziologie člověka a živočichů
- Odkaz na prednášku Hany Konrádovej kde hovorí o stromoch a ako trpia v noci pod svetlom, relevantnépre tému Riegrových sadov
- Odkaz na prednášku astronóma Michala Bareša, kde na 4:00 popisuje ako je skoro nemožné nájsť kontakt, kde je možné sa sťažovať, keď máme v meste problém so svetlom
- Odkaz na prednášku p. Medřického
- Anglický dokument CIE Mezinárodní komise pro osvětlování, so skrátený českým prekladom, kde doporučujú:
- A high melanopic EDI during the day is usually supportive for alertness, the circadian rhythm and a good night’s sleep.
- A low melanopic EDI in the evening and at night facilitates sleep initiation and consolidation.
- Jednu stránku z normy ČSN EN 12464-2 str. 11 – v oddiele 4.5 Rušivé světlo, je tam vidieť max. 5 lux na parapete okna v dobe nočného kľudu (parapet Hynek meral vo videu o prisvetlených prechodoch), čo je bežne porušované silným verejným osvetlením.
- dokument Word od advokátok (stížnost), ktorý můžete vyplnit jako sousedský spor
- Osvetlovaciu príručku pre obce na odkaze Osvetlovaci-prirucka-2021.pdf (svetelneznecisteni.cz) (nedávam do prílohy, má 14 MB)
V prípade bodu 3. CIE anglického dokumentu sa jedná o doporučenie používať svetlo s vysokým cirkadiánnym efektom na nevizuálny systém človeka a ostatných druhov behom dňa, tj. jedná sa o svetlo, ktoré vyžaruje modrú, azurovú a zelenú spektrálnu zložky, a naopak zas večer a v noci používať svetlo bez obsahu týchto zložiek, tj. teplé svetlo, ktoré vyžaruje dlhšie vlnové dĺžky ako sú tie žlté a hlave oranžové a červené. Prikladám aj skrátený český preklad.
V prípade akýchkoľvek dotazov ma pokojne kontaktujte 🙂Ak máte záujem o iné anglické vedecké studie o svetle v noci/rakovine/zdraví atd, napíšte 🙂
- rakovina a svetlo v noci, Masri, al-Naggar, James
- diabetes, Peschke
- Grenis a Grubisic o svetle v noci a hmyze
- obezita a svetlo, Danilenko
- globálna zmena v osvetlení je nutná, Davies2017
- tlmenie a vypínnanie verejného osvetlenia nezvyšuje nehodovost alebo kriminalitu – Perkins, (The effect of reduced street lighting…), skrátená verzia (je to puvodne obrovská super studie, i tu máme ak potrebujete)
- škvareninová, stromy a osvetlenie v noci
píšte ak potrebujete ešte niečo iné 🙂 mám ich stovky – prípadne hladajte v Google Scholar veci ako „light AND health“ „light AND melatonin suppression“ „light AND insect decline“ „melanopsin“ a pod. 🙂