Nezdravé světlo – jak se jej zbavit

dokumenty MŽP EIA

PS: je to slovensky – kdyby měl někdo problém s pozoruměním, překlad si můžete nechat udělat zde:

 1. MŽP EIA stanovisko: v texte vidíte, že MŽP doporučuje CCT (teplotu chromatičnosti) maximálne rovnú 2700 K, to je teplé svetlo so zníženým podielom modrej zložky. Ideálne však CCT nižšie než 2700 K (pre porovnanie, sodíková výbojka s teplým žltým sveltom má CCT obecne okolo 1800 K až 1900 K)
 2. Uznesenie Senátu ČR z 27. veřejného slyšení na téma „Světlo – dobrý sluha, zlý pán„, kde hovoril aj pán Medřický. V dokumente píšu, že Řešením je používání osvětlení regulovanou či omezenou intenzitou a vhodným složením vyzařovaného spektra bez či s minimalizací modré složky.Video záznam prednášky p. Medřického a všetkých príspevkov zo Senátu na toto téma najdete na jeho YouTube kanále. Posielam vybrané prednášky:
  1. Odkaz na prednášku Dr. Bendové na téma Světlo a fyziologie člověka a živočichů 
  2. Odkaz na prednášku Hany Konrádovej kde hovorí o stromoch a ako trpia v noci pod svetlom, relevantnépre tému Riegrových sadov
  3. Odkaz na prednášku astronóma Michala Bareša, kde na 4:00 popisuje ako je skoro nemožné nájsť kontakt, kde je možné sa sťažovať, keď máme v meste problém so svetlom
  4. Odkaz na prednášku p. Medřického
 3. Anglický dokument CIE Mezinárodní komise pro osvětlování, so skrátený českým prekladom, kde doporučujú:
  1. A high melanopic EDI during the day is usually supportive for alertness, the circadian rhythm and a good night’s sleep.
  2. A low melanopic EDI in the evening and at night facilitates sleep initiation and consolidation.
 4. Jednu stránku z normy ČSN EN 12464-2 str. 11 – v oddiele 4.5 Rušivé světlo, je tam vidieť max. 5 lux na parapete okna v dobe nočného kľudu (parapet Hynek meral vo videu o prisvetlených prechodoch), čo je bežne porušované silným verejným osvetlením.
 5. dokument Word od advokátok (stížnost), ktorý můžete vyplnit jako sousedský spor
 6. Osvetlovaciu príručku pre obce na odkaze Osvetlovaci-prirucka-2021.pdf (svetelneznecisteni.cz) (nedávam do prílohy, má 14 MB)

V prípade bodu 3. CIE anglického dokumentu sa jedná o doporučenie používať svetlo s vysokým cirkadiánnym efektom na nevizuálny systém človeka a ostatných druhov behom dňa, tj. jedná sa o svetlo, ktoré vyžaruje modrú, azurovú a zelenú spektrálnu zložky, a naopak zas večer a v noci používať svetlo bez obsahu týchto zložiek, tj. teplé svetlo, ktoré vyžaruje dlhšie vlnové dĺžky ako sú tie žlté a hlave oranžové a červené. Prikladám aj skrátený český preklad.

V prípade akýchkoľvek dotazov ma pokojne kontaktujte 🙂Ak máte záujem o iné anglické vedecké studie o svetle v noci/rakovine/zdraví atd, napíšte 🙂

 • rakovina a svetlo v noci, Masri, al-Naggar, James
 • diabetes, Peschke
 • Grenis a Grubisic o svetle v noci a hmyze
 • obezita a svetlo, Danilenko
 • globálna zmena v osvetlení je nutná, Davies2017
 • tlmenie a vypínnanie verejného osvetlenia nezvyšuje nehodovost alebo kriminalitu – Perkins, (The effect of reduced street lighting…), skrátená verzia (je to puvodne obrovská super studie, i tu máme ak potrebujete)
 • škvareninová, stromy a osvetlenie v noci

píšte ak potrebujete ešte niečo iné 🙂 mám ich stovky – prípadne hladajte v Google Scholar veci ako „light AND health“ „light AND melatonin suppression“ „light AND insect decline“ „melanopsin“ a pod. 🙂 

Comments are closed.

X