Prodejny bez Obalu

Dnes jsem absolvoval trošku neplánovanou návštěvu Obchodu bez obalu v jednom okresním městě. Návštěva mi byla impulsem pro to, zamyslet se nad tím, proč vlastně tyhle obchody existují a jací lidé je navštěvují. Jsem přesvědčen, že pokud bychom srovnali zásobovací plán, kterékoliv konvenční prodejny potravin, tak nám při porovnání veličin: spotřeba fosilních paliv vs. eko úspora na obalech, vyjde výsledek jednoznačně ekologičtěji pro konvenční prodejnu.

Proč tomu tak je? Je tomu zejména proto, že zásobit pravidelně prodejnu tohoto druhu, kde prodej surovin se týdně bude vážit maximálně na několik málo kilogramů, musím prostě stát mnoho na naftě a benzínu zásobovacích vozů a firem, než-li situace, kdy konvenční prodejnu potravin zásobí, leč 2 x týdně, pořádné velké auto a vyloží metrákové palety, které se v prodejně zkrátka prodají, musí vyjít na méně ekologický, než opět stejnou cestou, vyrobit ve velkém obaly.

Jedná se tedy spíše o líbivou záležitost, která sice na povrchu vypadá, jako něco, co má ochraňovat planetu nebo činit nějakou úsporu (každý ať si to pojmenuje dle svého), ale podíváme-li se hlouběji, realita je jiná a tento projekt může naopak škodit, jako všechno, co je tendenční a tedy nepravdivé.

V takto exotické prodejně, navíc, máte vyšší šanci, že narazíte na „ležáky“ potravin, jako oříšky, sušené ovoce apod. Osobně musím říci, že zakoupení oříšky vykazovaly spíše nižší jakost, oproti ořechům zakoupeným v plastovém obalu nedávno v prodejně Albert, kdy toto zboží v regále neleží dlouho a navíc, má vyznačené datum spotřeby.

Cenově:
ořechy Pekanové – 750 Kč / kg
ořechy Vlašské – 450 Kč / kg

Kávu nemohu posoudit, neboť jsem neabsolvoval. Zbytek produktů, jako mýdlo za 117 Kč jsem nezakoupil, tak nemohu kvalitu posoudit.

Comments are closed.

X