Čeho jsem dosáhnul oznámením na pachatele trestného činu

Věcí mi bylo v životě odcizeno dost:

  • vykradený obytný vůz v Srbsku – téměř kompletně, škoda 20 tisíc
  • rozbité okno na obytném voze – škoda 30 tisíc
  • ukradené osobní auto, škoda asi 70 tisíc
  • a mnoho dalšího drobného ukradeného v minulosti

Nikdy se mi v těchto případech nepodařilo vymáhat náhradu škody od pachatele. Pachatel neznámý.

Co se mi nedávno podařilo a k čemu mi napomohl, toliko kontroverzní způsob a posléze datová schránka + E-mail, byl naopak úspěch.

Stala se mi bizardní příhoda. V jednom nejmenovaném městě Moravsko-Slezského regionu na křižovatce, kde jsem dával přednost v jízdě svým obytným vozem, ke mě náhle přistoupil neznámý muž a snažil se mě dostat do auta. Zkoušel otevřít dveře, pak rozbil okno a nakonec se chytnul rámu dveří a nechal se vláčet kus za autem. Než jsem stačil přivolat policii a vše vysvětlit, ten člověk byl pryč.

Dnes, po nějakých 6 měsících mi přišel do DS rozsudek, ve kterém ten člověk byl odsouzen k uhrazení škody a podmínečnému trestu: 2 roky na 6 měsíců.

JAK JSEM TOHO DOSÁHNUL? 

Asi jsem měl kousek štěstí. No, teda především, mě jsem tenkrát štěstí, že mi v oku nezůstal střep z okna, když jsem měl vysypané celé okno asi 20 cm od obličeje v celém autě a na věcech na sobě. Další štěstí jsem měl v tom, že jsem asi 2 hodiny po celém incidentu sednul v restauraci k notebooku a do jedné místní skupiny na Facebooku, jsem uvedl informaci + pár fotek rozbitého okna, že se hledá pachatel incidentu.

Naštěstí tu výzvu četlo pár uvědomělých občanů a dalo mi informaci, kdo může být oním dobrákem od kosti.

Trvalo to asi 2 hodiny a místní dle typu vozu apod. vydedukovali, kdo dotyčným je.

Neváhal jsem a pomocí datové schránky jsem začal okresní i místní oddělení bombardovat poznatky. Bombardoval jsem poznatky také – o dle mého soudu nesprávném postupu policie v SSS – přímo na inspekci vnitra (to je ten začarovaný orgán bez DS, poslal jsem E-mail).

Moje bombardování se jim zcela jistě nemuselo líbit, protože jak poznatky přibývaly, tak přibývali i moje domněnky, že postup policie byl ještě více nesprávným, jak se subjektivně mohlo zdát a tak se bombardování zesilovalo.

Po čase se ale ukázalo, že případ převzala kriminální policie (když mi volala i informovala, že pachatele mají a že se přiznal) a to už jsem byl celkem klidný, že se věci odebírají správným směrem.

Nechal jsem si i opravit okno, dveře svého vozidla a tak, a čas plynul dále…

Pachatel (mimojiné s kartou řidiče 12ti přestupků především za rychlou jízdu) se nakonec ještě rozvzpomněl, že jsem mu krátce před incidentem neměl dát přednost v jízdě na jiné křižovatce (a proto mě tedy sledoval a proto tedy útočil) a tak se jal ihned poté, co se dozvěděl, že už o něm mluví celé město, také na mě podat trestní oznámení.

No, kvůli vzdálenosti svého bydliště 300 km, jsem nemohl tomuto čelit a výzvu MÚ, jsem přijal, tak jak byla a navrhnul (opět komunikováno datovou schránkou tam i zpět), že pokutu uhradím. Ta nakonec po verdiktu činila 3500 Kč.

Co je ale nejdůležitější, že spravedlnosti bylo učiněno zadost a to zejména proto, že:

  • jsem jednal hodně rychle a pomohl mi místní uvědomělý lid (kterému ještě jednou tímto velice děkuji !)

NÁSTROJE KOMUNIKACE V DANÉ VĚCI: 

  • Facebook
  • Datová schránka
  • Email

DOSAŽENÉ: 

  • dostanu uhrazenou škodu 5200 Kč za způsobené
  • potrestání pachatele podmíněným trestem

Comments are closed.