Chcete zlato nebo obalový business?

Fazolový obchod a světové bohatství uložené v rýži

Proč tuto recenzi píšu – co mě k tomu vedlo? Zkušenost s nákupem a prodejem drahých kovů od roku 2011, kdy jsem zakoupil první tehdy stříbrné slitky a stříbrné mince Viennese Filharmoniker – v tubusech, kdy člověk, co mi je prodával pro ně jezdil až kamsi do Dresden, odkud jezdil nazpět také autobusem a to konkrétně s vojenskou tornou na zádech a simuloval sám sobě situaci, kdy s daným kovem asi prchá kamsi do západního Německa… prostě žil tu náladu, žil tu dobu, žil ten příběh – zažíval své minuty slávy.

Fazole nebo pistole?

Rozdíl mezi tehdejší „světovou krizí“ a tou, která se započala někdy kolem začátku covidu, kdy poptávka po zlatém kovu dosáhla hysterických hodnot, byl v zásadě tento.

Nevěřte reklamě

Ano, může ten příměr výše vyjádřený znít jako nějaký NONSENSE ale bohužel není. I nejotřelejší, nejchladnokrevnější obchodníci se nechali tenkrát zblbnout – na jedné straně, tu byli prodejci kovů, kterým situace hrála do karet a podařilo se jim svést se na té vlně a zejména v případě Zlato-fazolové krize nacházet se v situaci prodejce, který dokonce zlata nemá dostatek odpovídající dané poptávce. Ta opravdu byla vysoká. A současně se s danou situací svezli různí konspirátoři, kteří zejména mají rádi bizár a doporučovali nákup, tu rýže, tu fazolí – z dnešního pohledu, úsměvné.

Cena zlata za posledních 11 let

Cena zlata za posledních 11 let na vzdory fanatiků – a poznal jsem i takové, kteří stříbro i rýži v roce 2011 nakoupili, ale tohle letadlo šířili fanaticky dále a podařilo se jim přesvědčit další lidi, že totiž cena stříbra půjde do 3 let, až 10000 x nahoru. Ano, čtete dobře „desetitisíckrát„. Dle slov těchto anál-itiků, se investovaných 100.000 Kč do stříbra (cca 5 tisíc dolarů), mělo do 3 let vrátit jako 50 000 000 dolarů.

Co vám všechno nakukají

Těžba stříbra se měla ukončit, jako strategická surovina měla chybět celému světu a většina zásob, měla patřit Číně (a ano, dejme tomu v poměru s Čínou budeme kvůli naší tuposti za pár let opravdu v prdeli ale zlato je jen jeden z tisíce ukazateů a jmovatelů – ale nikoliv univerzální argument a cokoliv jiného). To byly cca argumenty, kterými tito světa-tvůrci disponovali. Vašich investovaných 100.000 Kč, vás mělo za 3 roky vystřelit do výšin, o kterých zde 99,999999999999 % čitatelů může jenom snít.

Kolik stálo sříbro tenkrát a dnes

Dnešní cena prodávaného stříbra je bohužel nižší než v roce 2011 a rychlé zbohatnutí se nekoná. Půlkilovka tenkrát zatavená v nepravidelném plastu měla mít hodnotu 13 000 Kč a o kousek více (přesněji řečeno, za tolik se u renomovaných prodejců prodávala). Dnes ji lze pořídit za cenu o 1000 až 2000 Kč nižší. Představa těchto bláznů, byla nejen mylná ale doslova chorá.

Za 12 let jen jedno skutečné navýšení ceny zlata

Cena zlata – které jsem nakonec po prodeji tohoto prvního stříbra do výkupu se za těch 12 let nijak dramaticky nezměnila. Prodává se cca o 50 % dráž a je tedy určitě nějakým vyjádřením inflačního znehodnocení peněz a uchování hodnoty – jak sami prodejci rádi zdůrazňují, ale problém nastane v momentě, kdy kovy chcete prodat. To je to, na co vlastně nadšený kupující prakticky nemyslí – ale k tomu až za malou chvíli. Jediný moment, kdy zlato nějak výrazněji (ale opravdu ne v řádu násobků pořizovací hodnoty) bylo období začátku ukrajinské krize – kdy asi 3. den války, se 100-gramovka zlata Argor Heraeus prodávala místo obvyklých cca 140 000 Kč za asi 180 000 Kč, tj. vyskočila cena tohoto populačně uznávaného produktu (standardní zlatý slitek) o asi 30 %. Pak tato cena spadla a od té doby si jede v nějakých zaběhnutých kolejích nudy.

Kdy má cenu zlato pořizovat

Zlato není investice spekulativní, není investice rychlé a výhodné likvidity (ale hlavně ne super-rychlé likvidity (a pokud ano, tak vždy s prodělkem !!!)). Není to komodita, která se může rovnat např. tomu, když nakupujete nemovitosti, které dále zhodnocujete např. rekonstrukcí a nadále prodáváte či totéž dražíte a obratem ruky prodáváte s výrazným ziskem. Jsou to jen plíšky, ve kterých se nedá bydlet – zlata se nenajíte a jediným, ale opravdu jediným smyslem toho všeho je – věřit tomu, že nastane situace, kdy nenastane ani atomová válka (protože tu byste nepřežil, kdekoliv byste byli), nenastane situace, kdy vás pustí ven, ale vezmou vám veškeré finance a majetky – zkrátka je to komodita, pro extrémní exodus, kdy vy si myslíte, že (nejen na to máte koule) ale vezmete si sebou těch svých pár švestek, pardon slitků a přes letištní či jinou pasovou-hraniční kontrolu s nimi dojedete do země zaslíbené. Ještě k tomu všemu ale musíte myslet, že vám zlato nikdo nesmí na cestě ukradnou a pokud jedete do země 3. světa, je to více, jak pravděpodobné, že o něj přijdete. Pak v takové situaci má nějaké dané množství zlata smysl, tj. uvěříte, že ho přepravíte někam, kam ho směníte za hotovost, kterou budete později nakládat pro váš další život.

„K meritu věci“ – totiž blistr

K OBALU (BLISTR): Proč ale píšu tento článek? Skutečné téma, ke kterému se chci po tomto krátkém úvodu dostat – jsou obaly, ve kterých se zlato prodává. Je to věc, je to ŠOK, na který vás nepřipraví prodejce – nepřipraví vás na něj nikdo a vy budete až do doby, kdy vyloučíme situaci výše popsaného exodu, požadovat tak základní věc, jako je prodej zlata v ČR (byť u autorizovaného prodejce-výkupce).

Telefonování a psaní E-mailů do Ticina („švýcarští Italové„), neodpoví, není možné se s nimi spojit v přátelském duchu. E-mailová adresa do Ticina info.argor@heraeus.com

Buongiorno, volevo chiedere per cortesia, di come aggiustarmi con
l´imballaggio delle matonelle guastate. Avendo diverse matonelle di
cui alcune hanno imballaggio guastato, non so come fare a riparare.
Alcuni venditori esteri, l´oro con imballaggio guastato non lo
comprano ossia pagano tipo il 25 % di meno. A me sembra troppo poco. Grazie
per la eventuale risposta.

Buongiorno,
grazie per aver contattato Argor-Heraeus SA.
Ci dispiace ma non possiamo aiutarla.
Cordiali saluti.

Argor-Heraeus SA
Via Moree 14
CH – 6850 Mendrisio

Puncovní úřad

Český puncovní úřad jehož webové stránky jsou v současné době lehce indisponovány, tedy mimo provoz, však dal telefonicky před časem velmi dobrou odpověď. Totiž tu, že vám slitky bez problému přetaví a zabalí do nového obalu a opatří novou značkou. Tj.

Adresa a telefon puncovního úřadu:

Adresa: Kozí 748/4, 110 00 Staré Město
Telefon: 225 982 202

V Brně pak:

Veveří 18, 602 00 Brno-střed
Telefon: 225 982 202

Celkové shrnutí:

Firma, která je naproti tomu schopna obalit cokoliv se nakonec jeví, jako nejvýhodnější řešení.

Příklad reklamy, kterou disponuje zmíněná firma s obalovým business:

Wienner Philharmoniker. NEJOBLÍBENĚJŠÍ MINCE – symbol vídeňské filharmonie.

Wienner Philharmoniker je bezpochyby jedna z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších investičních (bullion) mincí v Evropě. Tyto krásné mince s motivem houslí a harfy razí tradiční rakouská mincovna Münze Österreich v nejvyšší ryzosti 999,9/1000 a jsou obchodovatelné po celém světě. Zlaté a stříbrné mince si můžete zvolit v různých hmotnostech.

Zlatá mince Wienner Philharmoniker 1 Oz
  • Zvýhodněná cena při objednání 5 a více kusů!
  • Ryzost 999,9/1000
  • Nejoblíbenější hmotnost mince
  • Zlatá mince Wienner Philharmoniker

½ Oz
¼ Oz
1/10 Oz
1/25 Oz

Díky různým hmotnostem můžete investovat po malých částkách, nebo darovat menší hodnoty.

Stříbrná mince Wienner Philharmoniker 1 Oz
  • Zvýhodněná cena při objednání 20 a více kusů!
  • Ryzost 999/1000
  • Různé ročníky emise
  • Nejoblíbenější stříbrná investiční mince
  • Investiční zlaté mince
  • Investiční (bullion) mince

Tahalo se to z Deutchlandu

Investiční mince (prodávané po 10 kusech v tubusech z Berlína – jako ten můj jeden akční kamarád, co tam jezdil autobusem v chlupaté staré fleasové mikyně 😀 ), často známé pod pojmem bullion, jsou vedle investičních slitků jedinečnou příležitostí k dlouhodobému uložení peněz a jejich ochraně před inflací. Jejich cena vychází z aktuální ceny kovu na burze a nepromítá se do ní sběratelská nebo umělecká hodnota. Investiční mince nejsou zpravidla limitované a jsou raženy ve vysokých nákladech v jednotném designu, nebo s každoročními obměnami.

Kupujte s rozumem – jako staří Židé

Díky malým hmotnostem od 1g a více, ve kterých jsou raženy, jsou skvělou alternativou k běžnému spoření. Můžete si tak pravidelně každý měsíc ukládat i drobné částky do fyzického zlata či stříbra a své úspory máte pod kontrolou, fyzicky doma (kdyby jenom doma, jsou takové chytré firmičky, co vám to zlato „nechají u sebe“ – a pak dopadnete, jako klienti různých developerů s domky).

Investiční mince jsou skvělou variantu úplně pro každého, kdo chce ochránit své úspory a zároveň se nechce zabývat sběratelskou problematikou.

REÁLNĚ VŠAK ANI STAŘÍ ŽIDÉ NEDOPORUČOVAI KUPOVAT ZLATO ZA VÍCE JAK 10 % VAŠICH AKTUÁLNÍCH HOTOVÝCH ÚSPOR

Investiční slitky

Zlaté a stříbrné slitky jsou klasikou v investování do drahých kovů. Oproti mincím jsou zpravidla zataveny v ochranné folii s jedinečným sériovým číslem (to je právě ten sériový blistr, který vám nejen AUPORTÁL PRODÁ v ceně zlata), která je zároveň certifikátem pravosti. Nejznámější a nejoblíbenější jsou slitky švýcarské rafinerie Heraeus a Argor-Heraeus. Slitky jsou raženy v hmotnostech od 1g výše.

Balení – mince je balena v kapsli, slitek v ochranné folii (blistr jehož hodnota je dle některých pražských prodejců 10 – 15 % ceny slitku – tj. na 100 gramovém slitku až 20.000 Kč). Folie se nesmí poškodit, zlomit ani prasknout. Kapsle se dá naopak vyměnit za novou.

Design – design mincí je variabilnější oproti slitkům. Pokud jste tedy fanoušky obrázků a motivů (např. panda, klokan či hudba), mince vás budou více těšit. Cena investičních mincí a slitků je srovnatelná, rozdíl je ve „formě“.

Od 1. 6. 2023 za vás zaplatíme náklady na dopravu vaší objednávky včetně pojištění plné hodnoty zásilky. Platí pro hodnotu zásilky nad 10 000 Kč. Můžete tak objednávat z dovolené či pohodlí domova a dopravu máte ZDARMA – o toho si ale případně odečtěte 1500 Kč blistr jako cenu pro Auportal a nějakou tu marži a za 3 roky (rok 2026) máte doma slitek za 7500 Kč s investicí 10000 Kč v roce 2023.

A pokud vás toulky (jo, jo, povídali, že mu hráli – na Karláku budete mít toulky za tisíce za pár minut) zavedou do Prahy či do Brna, srdečně vás zveme k návštěvě našich kamenných prodejen, které pro vás budou zážitkem. Prohlédněte si velké množství zlatých a stříbrných mincí a slitků zblízka! Naši kvalifikovaní prodejci Vám rádi poradí s nejlepším investičním řešením přímo pro Vás. Děkujeme za důvěru a budeme se těšit příště s dalšími investičními tipy.

Fotogalerie k článku:

Comments are closed.